Skup zadłużonych mieszkań, czyli sprawdzone formy transakcji

Kupno mieszkania lub domu z zadłużeniem może nie być złym pomysłem. Najczęściej wykorzystywanymi nieruchomościami na rynku są te, które posiadają hipotekę dla banków.

Skup zadłużonych mieszkań, a najważniejsze kwestie

Tego typu mieszkania można też bezpiecznie kupić. Trzeba jednak przejść przez więcej formalności niż przy standardowym zakupie i być bardziej ostrożnym. Jeśli nie masz w tej kwestii doświadczenia, najlepiej zatrudnić specjalistę.

Niestety jednym z największych błędów nabywców mieszkań jest chęć osiągnięcia zysku, która przesłania zdrowy rozsądek. Pamiętaj o tym, gdy zdecydujesz się na skup zadłużonych mieszkań.

Skup zadłużonych mieszkań, a szansa na zysk i wyjście z problemów

Nieruchomość, która jest przedmiotem rejestracji hipoteki dla określonej hipoteki, jest zazwyczaj sprzedawana po wartości rynkowej. Z drugiej strony przymusowe kredyty hipoteczne, komornicze i zobowiązania wobec spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych sprzedawane są po bardzo atrakcyjnych cenach. 

Zwykle ich cena jest niższa niż 70% ceny rynkowej. Kupując te apartamenty możesz zarobić. Kupują je osoby, które kupują zadłużone mieszkania zawodowo, remontują je, a następnie z zyskiem sprzedają. Ma to znaczenie podczas stawiania na skup zadłużonych mieszkań.

Jeżeli zamierzasz rozpocząć swoją przygodę od inwestowania w nieruchomość poprzez zakup, remont i późniejszą odsprzedaż, powinieneś mieć przynajmniej podstawową wiedzę o sytuacji rynkowej. Potrzebujesz tego na przykład do obliczenia opłacalności swojej inwestycji, jeżeli chodzi o skup zadłużonych mieszkań bądź skup domów zadłużonych.

Przydatna będzie znajomość cen transakcyjnych podobnych mieszkań, cen materiałów potrzebnych do remontu oraz wynagrodzeń ekip remontowych. Należy również uwzględnić koszty, które będą należne spółdzielni/gminie, bankowi, urzędowi skarbowemu bądź notariuszowi. Jest to niezwykle istotne, jeżeli chodzi o skup mieszkań zadłużonych ewentualnie skup domów zadłużonych.

Skup zadłużonych mieszkań

Sprawdzanie hipoteki, a skup zadłużonych mieszkań

Jest to bardzo powszechna płatność za towary. Oznacza to, że obecny właściciel wykorzystał już kredyt hipoteczny, który jest chroniony tym mieszkaniem.

Decydując się na zakup takiego mieszkania trzeba mieć na uwadze swoje interesy, aby kupując mieszkanie można było zostać bankierem. Z mojego doświadczenia uważam, że nie powinno to mieć miejsca, ponieważ nad bezpieczeństwem całej firmy czuwa agent nieruchomości i notariusz, który wie, jak chronić kupującego. Trzeba jednak uważać i znać pewne zasady, aby nie paść ofiarą, jeżeli wskazuje się na skup zadłużonych mieszkań.

Należy mieć świadomość, że obciążenia ksiąg wieczystych obciążone są nieruchomością, a nie właścicielem. Oznacza to, że jeśli kupisz takie mieszkanie bez usuwania tych zapisów, staniesz się naturalnym dłużnikiem, a jeśli poprzedni właściciel przestanie spłacać kredyt, Twoje mieszkanie zostanie sprzedane na aukcji.

Oczywiście można to poprawić. Wystarczy określić, w jaki sposób i kiedy pożyczka uzyskana w wyniku pożyczki zostanie spłacona, zabezpieczona hipoteką na interesującej nas nieruchomości. Ma to znaczenie podczas stawiania na jedno z dwóch wariantów, czyli: skup mieszkań zadłużonych oraz skup domów zadłużonych.

Decydując się na skup zadłużonych mieszkań miej na uwadze, że przed podjęciem jakichkolwiek decyzji upewnij się, iż obecne zadłużenie kredytowe jest niższe niż cena zakupu mieszkania. Biorąc pod uwagę kredyty we franku szwajcarskim, obecne saldo kredytu może okazać się wyższe niż cena nieruchomości. Wystarczy, aby sprzedawca odpowiednio nadpłacił kredyt przed zawarciem umowy sprzedaży w taki sposób, aby kwota do spłaty była odpowiednio niższa od końcowej ceny sprzedaży.