Pewnie zastanawia Cię, czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? Odpowiadamy, że tak! Wiele osób jest przekonanych, że kredyt hipoteczny bierze się na całe życie, oczywiście w większości przypadków tak właśnie jest. Jednak nie należy się bać takich zobowiązań. Zawierane są one zazwyczaj na długie lata, a przecież życie ciągle nas zaskakuje i wiele może się wydarzyć. Nie ma sytuacji bez wyjścia, a mieszkanie z kredytem można sprzedać. To jest możliwe! Z tego artykułu dowiesz się jak to zrobić. Krok po kroku wyjaśnimy, jak sprzedać nieruchomość z hipoteką.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Marzy Ci się nowy dom i postanowiłeś sprzedać swoje mieszkanie. Oczywiście zawsze masz taką możliwość, ponieważ kupując mieszkanie, stajesz się jego właścicielem i masz prawo dowolnie rozporządzać swoim majątkiem. Jesteś w lepszej sytuacji, gdy zapłaciłeś za nie pieniędzmi z własnego budżetu. Wtedy prawdopodobnie, sprzedaż mieszkania dobędzie się znacznie szybciej, a Ty będziesz mógł cieszyć się nowym lokum.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku gdy chcesz sprzedać nieruchomość z hipoteką. Istnieją pewne ograniczenia. Oczywiście możesz to zrobić, ale wiąże się to z większą ilością formalności. Bank stosuje zabezpieczenie w postaci wpisu do księgi wieczystej. Twoim obowiązkiem jest poinformowanie banku o tym, że sprzedajesz mieszkanie. A co z urzędem skarbowym? Nie masz obowiązku go informować, jednak należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Ten koszt pokrywa osoba kupująca mieszkanie.

Jak wygląda proces sprzedaży nieruchomości z kredytem?

Gdy tylko pojawiła się w Twojej głowie myśl, jak sprzedać nieruchomość z hipoteką, z pewnością byłeś przerażony. Zupełnie niepotrzebnie. Sprzedaż mieszkania na kredyt to nic trudnego. Wyjaśnimy, jak wygląda cały proces krok po kroku.

Sprzedaż mieszkania na kredyt, jak wiadomo zaczyna się od tego, że musisz znaleźć kupca. Gdy ten punkt masz już odhaczony, reszta pójdzie z górki. Następnie udaj się do banku, poproś o zaświadczenie o kwocie kredytu oraz promesę, dotyczącą wykreślenia hipoteki. Spisz umowę z osobą, która chce dokonać zakupu i zaczekaj, aż dostanie kredyt. Kolejnym krokiem jest wizyta u notariusza, który sporządzi umowę sprzedaży w postaci aktu notarialnego. Do zadań spoczywających na notariuszu należy też złożenie wniosku w sądzie o wprowadzenie zmian w księdze wieczystej mieszkania. Teraz pozostało Ci już tylko czekać,  aż bank osoby, która nieruchomości zakupiła, przeleje na konto Twojego banku równowartość kredytu. Reszta wpłynie na Twój rachunek. Ostatnią rzeczą, o której musisz pamiętać, to wycieczka do banku po zgodę na zwolnienie hipoteki. Przekazujesz ją kupującemu i gotowe! Mieszkanie ma nowego właściciela. Proste, prawda?

Sprzedaż mieszkania z hipoteką nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, jak widać cały proces sprzedaży mieszkania na kredyt, wymaga trochę zachodu i formalności. Jednak jeśli masz kupca, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby  Twoje mieszkanie miało nowego właściciela. Sprzedaż mieszkania z hipoteką to bardzo prosta sprawa. Już wiesz co robić, działaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *