Wycena nieruchomości pozwala określić wartość nieruchomości uwzględniając wiele czynników, które mają wpływ na cenę. Wszystko zależy od konkretnej nieruchomości, jej lokalizacji, wielkości i wielu innych zmiennych. Wycena nieruchomości jest niezwykle pomocna jeżeli na przykład chcemy starać się o kredyt na dom czy mieszkanie. W tym artykule wyjaśnimy kim jest rzeczoznawca majątkowy, czym jest operat szacunkowy oraz ile kosztuje wycena mieszkania.

Wycena nieruchomości – na czym polega?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami jasno określa jak powinna zostać przeprowadzona prawidłowa wycena nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy jest niezwykle ważny, ponieważ tylko on posiada do tego uprawnienia. Jeżeli nasza nieruchomość ma zostać wykorzystana do celów mieszkalnych to najczęściej mówimy o wycenie wartości rynkowej. Nie oznacza to jednak, że jest to cena rynkowa. Cena jest tylko jednym z elementów. Należy patrzeć na daną nieruchomość całościowo i wziąć pod uwagę jej stan prawny, lokalizację, metraż czy stan techniczny. Natomiast operat szacunkowy to dokument, w którym przedstawiona zostaje wycena. Jego forma musi być zgodna z obowiązującymi przepisami.

Wycena nieruchomości – po co i kiedy jest przeprowadzana?

W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku zostały określone wszystkie szczegóły wyceny nieruchomości. Podkreślone zostało, że operat szacunkowy powinien zawierać wartość danej nieruchomości. Wycena mieszkania jest konieczna w wielu różnych sytuacjach. Najczęstsza z nich to sprzedaż lub kupno nieruchomości. Wycena mieszkania jest równie pomocna przy staraniach o kredyt, konieczności ustalenia wysokości podatku, staraniach o odszkodowanie, konieczności ustalenia czynszu czy chęci podziału nieruchomości otrzymanej w spadku. We wszystkich tych sytuacjach profesjonalna wycena nieruchomości jest niezwykle przydatna. Rzeczoznawca majątkowy nam w tym pomoże.

Operat szacunkowy – kiedy jest konieczny?

Są sytuację, w których profesjonalna wycena nieruchomości jest niezbędna. Operat szacunkowy musi zostać wydany jeżeli jest to niezbędne do podjęcia kolejnych działań. Potrzebujemy wtedy potwierdzonego urzędowo dokumentu. Taką sytuacją może być na przykład chęć starania się o kredyt. Dla banku nie będzie wystarczająca wycena nieruchomości online czy taka, którą sami sporządzimy. Wszystko musi zostać dokładnie sprawdzone, a rzeczoznawca majątkowy ma do tego odpowiednie narzędzia oraz doświadczenie. Wycena nieruchomości jest również konieczna we wszystkich sprawach sądowych. Są to najczęściej sprawy spadkowe czy chęć podziału majątku.

wycena domu

Wycena nieruchomości – koszt

O ile operat szacunkowy jest określony przez przepisy to już wycena nie. Nie znajdziemy jednej konkretnej ceny dla wszystkich typów nieruchomości. Na cenę wpływ ma wiele czynników. Wszystko zależy od tego co to za nieruchomość, jaki ma metraż, jaka jest sytuacja prawna, jakie będą dodatkowe koszty rzeczoznawcy oraz jak szybko chcemy uzyskać operat szacunkowy. Ceny rzeczoznawców nie różnią się od siebie diametralnie i można przyjąć, że wycena mieszkania to koszt około od 300-1000zł. Za wycenę domu zapłacimy raczej powyżej 500 zł. Już na początku tej drogi powinniśmy dostać informację o kosztach wyceny. Najlepiej mieć już przygotowane wszystkie potrzebne dokumenty. Skróci to czas oczekiwania i pozwoli nam na oszczędność.

Wycena nieruchomości – potrzebne dokumenty

Oczywiście wycena mieszkania wymaga od nas przede wszystkim wypisu z księgi wieczystej bądź akt notarialny. Inne potrzebne dokumenty to wypis z rejestru gruntów, mapa ewidencyjna która określa lokalizację nieruchomości oraz rzut lokalu. Nie musimy sami starać się o uzyskanie dokumentów. Rzeczoznawca majątkowy może uzyskać je samodzielnie ale będzie to wiązało się z większymi kosztami. Jeżeli zależy nam na oszczędności to jednak warto skompletować dokumenty bez jego pomocy.

Wycena nieruchomości – bank

Jeżeli staramy się o kredyt to bank musi poznać dokładną wartość nieruchomości. Nie można opierać się na niewiarygodnych źródłach. Wycena nieruchomości może być zupełnie inna niż faktyczna cena transakcyjna, ponieważ bierze się pod uwagę trochę inne czynniki. Rzeczoznawca majątkowy pomoże w określeniu realnej wartości nieruchomości. Jeżeli chcemy kupić mieszkanie taniej i zainwestować w generalny remont to należy uwzględnić, że w przyszłości wartość mieszkania będzie wyższa. Dobrą informacją jest to, że bank również bierze to pod uwagę, więc możemy liczyć na wyższy kredyt.

Wycena nieruchomości – wyceniarki internetowe

W wielu sytuacjach profesjonalna wycena mieszkania przez rzeczoznawcę majątkowego nie będzie nam potrzebna. Jeżeli na własny użytek chcemy rozeznać się w cenach mieszkań to internetowe wyceniarki będą niezwykle pomocne. Jedyne co musimy zrobić to podać kilka informacji o nieruchomości, które pomocą oszacować cenę. Najczęściej te informacje to metraż, stan techniczny, lokalizacja, ilość pokoi czy piętro. Takie wyceniarki porównują naszą nieruchomość do podobnych nieruchomości w okolicy. Niestety nie są one dokumentem oficjalnym więc nie mogą być brane pod uwagę przy sprawach sądowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *