Rozglądając się za kredytem, mającym umożliwić Ci zakup Twojego wymarzonego mieszkania, z pewnością spotkałeś się z takim określeniem, jak wkład własny. Kredyt hipoteczny to pojęcie, które niemal nierozerwalnie jest z nim związane. Ale czy na pewno? Czy zawsze, kiedy decydujemy się na kredyt hipoteczny, wkład własny będzie niezbędny? A jeśli tak, to ile wkładu własnego będziesz musiał uiścić? Na wszystkie Twoje pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.

 

Zobacz skup mieszkań zadłużonych!

Co to jest wkład własny?

Wkład własny, to specjalny rodzaj zabezpieczenia, stosowany przez banki, w trakcie udzielania kredytu hipotecznego. W najprostszych słowach, stanowi on określoną część całości pożyczanych środków, mających pokryć zakup nieruchomości. Jego wysokość wyraża się w procentach, zatem realna wartość każdorazowo zależna będzie od wartości mieszkania, jakie zamierzasz nabyć.

A dlaczego w ogóle wymagany jest wkład własny? Kredyt przecież i tak zaciąga się na znaczną sumę pieniędzy, co może stanowić dla banku potencjalne ryzyko – a dodatkowo, bank stosuje inne zabezpieczenia, co sprawia, że czasem nawet wkład własny nie jest wystarczający do tego, by kredyt hipoteczny został udzielony. Skąd wziął się taki wymóg?

Wbrew obiegowej opinii, wkład własny to nie jest wymysł banku, planującego utrudnić Ci życie. Jego autorstwo należy przypisać Komisji Nadzoru Finansowego, który wprowadził rzeczone ograniczenie nie bez przyczyny. Wkład własny stabilizuje rynek nieruchomości, zapewniając, że wartość udzielonego kredytu, w każdym z przypadków będzie niższa, niż rzeczywista wartość nieruchomości. Dzięki temu, w razie gdyby kredytobiorca nie był w stanie spłacać bieżących rat, to środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, bezsprzecznie zapewnią uregulowanie zaległości.

Musisz jednak pamiętać, że wkład własny nie dotyczy wyłącznie środków pieniężnych, przekazywanych na ten cel. Biorąc pod uwagę fakt, że wkład własny stanowi element całkowitej kwoty, wydanej na zakup upragnionej nieruchomości, możesz po prostu wykazać przed bankiem koszty, które dotychczas poniosłeś. Bank z całą pewnością zaakceptuje zarówno zaliczkę, wniesioną na poczet przyszłej transakcji (wyrażoną w umowie przedwstępnej) czy też zakupione przez Ciebie materiały budowlane, jeżeli kredyt hipoteczny dotyczy budowanego przez Ciebie domu. Tak naprawdę, istnieje całe mnóstwo wydatków, które mogą wliczać się w poczet wkładu własnego – wystarczy, że wykażesz ich bezpośredni związek z powziętą inwestycją.

Niemniej, coraz częściej zdarza się, że odłożenie funduszy na wkład własny, może stanowić problem. Wówczas, może Ci chodzić po głowie pytanie, czy można otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Okazuje się, że tak, chociaż wcale nie jest to takie oczywiste.

 

Sprawdź nasz skup gruntów rolnych.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – jak załatwić?

Jeszcze do niedawna, kredyt hipoteczny i wkład własny, stanowiły nierozłączną całość – nie istniała możliwość uzyskania kredytu, bez wykazania własnych środków, mających zabezpieczyć transakcję. Wszystko zmieni się wraz z początkiem roku 2022, kiedy do naszych drzwi zapuka nowy, rządowy program, o sugestywnej nazwie „Mieszkanie bez wkładu własnego.” Niemniej, nawet mimo faktu, że kredyt bez wkładu własnego w myśl prawa będzie możliwy, to jednak nie będzie ogólnodostępny.

Aby zakwalifikować się do programu, będziesz musiał spełnić szereg warunków. Przede wszystkim, przystępując do programu, nie możesz być właścicielem innego mieszkania.

Ponadto, kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, będą mogły otrzymać wyłącznie małżeństwa, osoby niepełnosprawne, czy osoby samotnie wychowujące dziecko. Co więcej, w przypadku małżeństw, wprowadzone zostało dodatkowe kryterium – w trakcie przystępowania do programu, wiek najmłodszego z małżonków, musi wynosić mniej, niż 40 lat.

A jak ma działać ten program? Zgodnie z informacjami, jakie otrzymujemy od strony rządowej, żeby otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, będziemy musieli dysponować pozytywnym orzeczeniem Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu, jeżeli nie będziesz w stanie spłacić bieżących rat kredytu, wówczas, BGK, na mocy udzielonej Ci gwarancji, pokryje część Twoich zobowiązań. Musisz jednak mieć na uwadze, że całkowita kwota nie może przekroczyć 100 tys. złotych i nie może być wyższa, niż 40% wartości nieruchomości.

Ile wkładu własnego trzeba wnieść?

Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansów, wkład własny musi wynosić 20% wartości kredytowanej nieruchomości – jest to standard, z jakim spotkasz się w niemal każdym banku.

Niemniej, istnieje od tej reguły odstępstwo, pozwalające starać się o kredyt hipoteczny również w przypadku, w którym Twój wkład własny wyniesie mniej, niż wzmiankowane wyżej 20%, ale nie mniej, niż 10%. Jest to możliwe, choć obwarowane dodatkowymi regulacjami. Bank poprosi Cię wówczas o zastosowanie pewnych zabezpieczeń, w skład których mogą wejść:

Warto jednak abyś pamiętał, że banki dużo przychylniej patrzą na kredytobiorców, którzy deklarują wyższy wkład własny. Możesz nawet uznać, że 20% to po prostu minimum, które pozwoli Ci uzyskać kredyt hipoteczny szybko i bezstresowo – w innym wypadku, otrzymanie od banku funduszy, może być wręcz niemożliwe.

Masz na sprzedaż zadłużone mieszkanie, lub takie, które wymaga pilnego remontu? Wciąż szukasz na nie kupca? Właśnie go znalazłeś! Wypełnij formularz kontaktowy, a my zadzwonimy do Ciebie i przedstawimy swoją ofertę skupu!

 

Odwiedź nasz skup nieruchomości.