Zawsze warto jest znać wartość nieruchomości, którą się posiada. Jest to istotne nie tylko wówczas, gdy planujesz sprzedać swoje mieszkanie – wiedza ta może Ci się przydać w jeszcze wielu, innych przypadkach, na przykład przy kwestiach podatkowych. Mało kto zdaje się zwracać uwagę na fakt, że wartość rynkowa nieruchomości nie jest jedyną, jaką dany lokal posiada. Jakie rodzaje wartości nieruchomości wyróżniamy i czemu służą? Jak oszacować wartość nieruchomości i co na nią wpływa? Tego wszystkiego dowiesz się po lekturze tego artykułu.

 

Zobacz nasz skup mieszkań zadłużonych

Czym jest wartość nieruchomości?

Słusznie Ci się wydaje, że wartość nieruchomości, to po prostu jej cena, wyrażona w walucie. Warto jednak zaznaczyć, że może być to nie tylko cena zakupu czy sprzedaży, ale w pewnych specyficznych jej rodzajach, może to być koszt jej wytworzenia.

Sam zwrot „wartość nieruchomości” nie mówi nam zbyt wiele. Możemy bowiem wyróżnić jej cztery główne, najpopularniejsze formy, z czego każda znajdzie swoje zastosowanie w innej dziedzinie życia. Jeżeli kupujesz, lub sprzedajesz mieszkanie, warto, żebyś znał je wszystkie – w innym przypadku, możesz stracić sporo czasu i nerwów, przy okazji podejmowania rozmaitych akcji, związanych z transakcją.

W pewnym sensie, możemy zaryzykować stwierdzenie, że obycie się z niniejszymi definicjami, stanowi „nieruchomościowe przedszkole.” Jeżeli nie przyswoisz odpowiedniej wiedzy teraz, to bardzo trudno będzie Ci szybko i bezpiecznie przeprowadzić sprzedaż czy kupno mieszkania.

 

Jesteś współwłaścicielem nieruchomości? Odwiedź nasz skup udziałów w nieruchomościach

Wartość nieruchomości – rodzaje

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zdefiniować wartość nieruchomości, to musisz umieć rozpoznać jej cztery główne filary. Choć są podobne, to różnią je cele, do których są wykorzystywane.

Ogólna wartość nieruchomości dzieli się na:

Wartość rynkowa nieruchomości, to z całą pewnością najbardziej znana z opcji, pojawiająca się zdecydowanie najczęściej, gdy dywagujemy o możliwych profitach ze sprzedaży, czy gdy zastanawiamy się nad wysokością kredytu hipotecznego, niezbędnego dla pokrycia wszystkich kosztów. Tutaj sprawa wydaje się być jasna.

Nieco inaczej to wygląda, gdy w grę wchodzi wartość katastralna nieruchomości. Jest to wartość, którą ustala się dla celów podatkowych. Dokładne zasady jej określania, a także cel, w jakim się ją definiuje, prezentuje Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Tak czy inaczej, jest to wartość zbliżona, a często nawet taka sama, jak wartość rynkowa nieruchomości.

Wartość odtworzeniowa nieruchomości, to wartość teoretyczna, która będzie Ci potrzebna głównie wtedy, gdy będziesz przymierzać się do objęcia nieruchomości polisą ubezpieczeniową. Obrazowo mówiąc, ta wartość przedstawia koszty, jakie należałoby ponieść, w przypadku wybudowania nieruchomości na nowo, lub „przeniesienia” jej na inny grunt. Wartość odtworzeniowa nieruchomości jest stosowana również wówczas, gdy nieruchomość nie została jeszcze wybudowana, ale odrębne przepisy już na wstępie wymagają określenia jej wartości.

Ostatnim z rodzajów wartości, jest bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości. Już po samej nazwie możesz się domyślić, dla jakich celów została stworzona.

Bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości, stanowi chyba najbardziej skomplikowany wariant ze wszystkich. W trakcie jej sporządzania, bank weźmie pod uwagę nie tylko wartość rynkową nieruchomości, ale także szereg innych, rozmaitych zmiennych, włącznie ze zdarzeniami losowymi, które mogą wpłynąć na wartość nieruchomości w przyszłości.

Taki dokument ma oczywiście służyć bankowi jako zabezpieczenie, w trakcie udzielania Ci kredytu hipotecznego. Taka analiza opiewa na lata kredytowania nieruchomości, a dokładne wytyczne, podług których taka wycena nieruchomości jest przeprowadzana, ustalane są przez Komisję Nadzoru Finansów.

Jak oszacować wartość nieruchomości?

Wartość nieruchomości, niemal w każdym przypadku, powinien oszacować profesjonalny rzeczoznawca. Nie rób tego sam – o ile ewentualny, przyszły nabywca Twojego mieszkania, mógłby faktycznie zaaprobować wartość nieruchomości, jaką mu przedstawisz, o tyle w wielu innych przypadkach, interwencja rzeczoznawcy będzie obligatoryjnie wymagana prawem.

Koszty takiej operacji nie są duże – raczej nie przekraczają 1000 zł, a w zależności od nieruchomości, cena może wynieść nawet 300 zł, co jest wręcz niewspółmierne do korzyści, jakie wycena nieruchomości może Ci dać.

Rzeczoznawca przygotuje dla Ciebie operat szacunkowy, w którym zawarta zostanie wartość rynkowa nieruchomości. To właśnie na podstawie tego operatu, banki, oraz instytucje podatkowe, będą mogły szacować pozostałe rodzaje wartości nieruchomości, której jesteś właścicielem.

Na wartość nieruchomości wpływa kilka czynników. Podstawowymi kwestiami jest oczywiście stan techniczny nieruchomości, uwzględniający jej wiek, metraż, czy rozkład pomieszczeń, choć lokalizacja nieruchomości również jest ważna. Szacując wartość nieruchomości, rzeczoznawca weźmie pod uwagę także jej stan prawny – warto więc, żebyś zadbał o jego uregulowanie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie do remontu, albo masz na stanie mieszkanie zadłużone czy obciążone innymi problemami prawnej natury, to nie mogłeś lepiej trafić – nasz skup nieruchomości online z radością Ci pomoże! Wypełnij Formularz Kontaktowy, a jeszcze dziś otrzymasz bezpłatną wycenę online zbywanej nieruchomości!

 

Zobacz również skup nieruchomości w Warszawie