Czasami w życiu dochodzi do takiej sytuacji, że jesteśmy bardzo zdecydowani na zakup mieszkania, mamy już wybrane konkretne mieszkanie ale z jakiegoś powodu nie możemy za nie zapłacić od razu. Może to być spowodowane oczekiwaniem na decyzję w sprawie kredytu hipotecznego albo koniecznością sprzedaży poprzedniej nieruchomości żeby uzyskać pieniądze na zakup nowej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umowa rezerwacji mieszkania. Czym jest umowa rezerwacyjna mieszkania? Czy umowa rezerwacyjna z deweloperem to dobry pomysł? Jaka jest opłata rezerwacyjna przy tego typu umowie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Czym jest umowa rezerwacyjna mieszkania?

Umowa rezerwacyjna mieszkania to umowa, która umożliwia rezerwację mieszkania jeszcze przed jego zakupem. Wykorzystywana jest bardzo często przez deweloperów. Osoby, które są zdecydowane na takie mieszkanie mają pewność, że nie zostanie ono sprzedane nikomu innemu, a jednocześnie mają więcej czasu na zebranie potrzebnej sumy. Umowa rezerwacyjna z deweloperem bardzo często podpisywana jest jeszcze w trakcie trwania budowy bloku. Nie jest regulowana przez Kodeks Cywilny ale musi być zgodna z przepisami umowy deweloperskiej. Daje to duże możliwości formułowania indywidualnych postanowień ale jednocześnie jest bezpieczna dla nabywcy.

Umowa deweloperska a umowa rezerwacyjna mieszkania

Na rynku nieruchomości mieszkania od deweloperów sprzedają się bardzo szybko, szczególnie te atrakcyjnie zlokalizowane. Deweloperzy często sprzedają mieszkania jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Umowa rezerwacyjna z deweloperem zobowiązuje dewelopera do zakończenia budowy w określonym terminie i przekazania praw własności nowym właścicielom mieszkań. Nabywcy mają obowiązek ponoszenia opłat w terminach określonych w umowach. Najczęściej budowa podzielona jest na cztery etapy, a nabywcy płacą za mieszkania w czterech ratach. Podpisanie umowy deweloperskiej daje pewność, że otrzymamy mieszkania za które zapłaciliśmy. Umowa rezerwacyjna mieszkania różni się tym, że nie daje nam pewności, że mieszkanie zostanie sprzedane właśnie nam. Jeżeli skończy się okres rezerwacji określony w umowie to mieszkanie nam przepada i może zostać sprzedane komuś innemu.

Co zawiera umowa rezerwacyjna nieruchomości?

Umowa rezerwacyjna nieruchomości może zostać zawarta w dwóch formach. Pierwsza nie zobowiązuje nas do zakupu mieszkania, a tylko daje możliwość rezerwacji na okres określony w umowie. Drugim rodzajem umowy jest umowa rezerwacyjna nieruchomości, która zawiera w sobie elementy umowy przedwstępnej. W takiej umowie określony zostaje termin zawarcia przyszłej umowy sprzedaży. Jeżeli do sprzedaży nie dojdzie to konsekwencje ponosi strona, która tych postanowień nie dotrzymała. Bardzo często ubiegając się o kredyt hipoteczny będziemy zmuszeni do podpisania umowy, która zobowiąże nas do kupna mieszkania w przyszłości. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla banku.

Rezerwacyjna umowa

Umowa rezerwacyjna mieszkania nie jest do końca uregulowana prawnie więc strony mają dużą dowolność w jej konstruowaniu. Nie istnieje jeden właściwy wzór takiej umowy ale są pewne informacje, które powinny się w niej znaleźć. Najważniejszym elementem umowy rezerwacyjnej są oczywiście dokładne dane stron. Jest to między innymi PESEL oraz imię i nazwisko. Kolejne niezbędne informacje to ustalenie przedmiotu umowy, czyli adres nieruchomości, metraż i wiele więcej. Nie można też zapomnieć o stanie prawnym nieruchomości, cenie, czasie trwania umowy, konsekwencji w razie niewywiązania się z umowy czy wysokości opłaty rezerwacyjnej. Wszystkie dodatkowe elementy powinny być ustalane indywidualnie.

Opłata rezerwacyjna

Opłata rezerwacyjna ustalana jest między stronami, a jej wysokość bardzo często zależna jest od konkretnej nieruchomości i możliwości finansowych przyszłego nabywcy. Zazwyczaj opłata rezerwacyjna to kilka procent wartości nieruchomości. Najrozsądniej jest określić w umowie konkretną kwotę aby uniknąć nieporozumień. W przypadku umowy deweloperskiej taka opłata wlicza się później do całości kwoty ustalonej w umowie. Niestety przy umowie rezerwacyjnej bardzo często ta opłata jest opłatą dodatkową. Warto zwrócić na to uwagę i wynegocjować jak najlepsze warunki.

Umowa rezerwacyjna mieszkania z rynku wtórnego

Czasami na rynku wtórnym pojawiają się na sprzedaż niezwykle atrakcyjne nieruchomości. Może wyróżniać je cena, lokalizacja albo wysoki standard. Na takie nieruchomości ustawia się kolejka chętnych więc decyzję trzeba podjąć bardzo szybko. Sytuacja jest prosta jeżeli posiadamy odłożoną gotówkę. Co jednak w sytuacji, kiedy nie mamy jeszcze potrzebnej sumy, ponieważ czekamy na decyzję kredytową albo w inny sposób musimy zdobyć pieniądze? Bardzo pomocna jest umowa rezerwacyjna nieruchomości. Nie różni się ona znacząco od umowy rezerwacyjnej z deweloperem ale warto zastanowić się nad opłatą rezerwacyjną. Zamiast niej dużo korzystniej dla obu stron jest zdecydować się na zadatek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *