Sprzedaż mieszkania to zawsze duże przedsięwzięcie. Można próbować sprzedać nieruchomość samodzielnie poprzez różne portale internetowe albo od razu skontaktować się ze specjalistą. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług skupu nieruchomości. Największy problem pojawia się jeżeli nasza nieruchomość jest mało atrakcyjna. Samodzielna sprzedaż mieszkania ze służebnością może być bardzo trudna i zająć dużo czasu. Znalezienie chętnego nabywcy może okazać się wręcz niemożliwe. Zastanawiasz się pewnie czym w ogóle jest służebność lub mieszkanie ze służebnością. W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie pytania i przedstawimy najlepszą drogę na sprzedaż mieszkania ze służebnością czy sprzedaż domu z dożywotnią służebnością.

Czym jest mieszkanie ze służebnością?

Służebność osobista jest to nieograniczone prawo rzeczowe. Osoba uprawniona może korzystać z czyjejś nieruchomości na zasadach jakie zostały określone w umowie. Zasady te są dostosowane do potrzeb danej osoby ale muszą też uwzględniać obyczaje miejscowe czy zasady współżycia społecznego. Zatem służebność nie może dawać praw, które jednocześnie niekorzystnie wpływałyby na innych ludzi, sąsiadów.

Najczęstszym sposobem nadania komuś służebności osobistej jest podpisanie umowy między stronami, czyli właścicielem nieruchomości a osobą uprawnioną. Nie jest te jednak jedyny sposób. Służebność można uzyskać również dzięki orzeczeniu sądu. Aby takie mieszkanie ze służebnością było ważne konieczny jest wpis do księgi wieczystej.

Dożywotnia służebność a sprzedaż domu – zasady służebności

Służebność osobista jest prawem terminowym co oznacza, że w większości przypadków osoba uprawniona może korzystać (mieszkać) z danej nieruchomości dożywotnio. Co oznacza to dla sprzedającego i dlaczego sprzedaż mieszkania ze służebnością może być problematyczna? Sprzedać musimy mieszkanie ze służebnością, czyli najczęściej z lokatorem. Znalezienie chętnego nabywcy to nie lada wyzwanie. Każdy zdaje sobie przecież sprawę z tego, że taki lokator może być dodatkowym problemem.

Służebność jest prawem nie zbywalnym. Oznacza to, że nie możemy jej przenieść na kogoś innego. Nie jest ona również dziedziczona zatem spadkobiercy tego prawa nie mogą dziedziczyć. Zazwyczaj wygasa wraz ze śmiercią osoby uprawnionej chyba, że strony postanowią inaczej. Kolejną istotną informacją jest to, że osoba posiadająca służebność osobistą ma prawo przyjąć do mieszkania małżonka oraz swoje niepełnoletnie dzieci. I w takim przypadku sprzedaż mieszkania ze służebnością może okazać się jeszcze trudniejsza.

Sprzedaż mieszkania ze służebnością

Sprzedaż domu z dożywotnią służebnością jest możliwa. Samodzielne znalezienie kupca może być problematyczne nawet jeżeli wystawimy mieszkanie w bardzo atrakcyjnej cenie. Jeżeli ktoś będzie szukał mieszkania dla siebie to na pewno taką ofertę ominie. Z pomocą mogą przyjść firmy skupujące takie nieruchomości. Widzą one w nich potencjał i mają możliwości finansowe na taką inwestycje. Oczywiście środki pieniężne będą zamrożone aż do śmierci osoby uprawnionej ale w perspektywie długoterminowej taka transakcja może przynieść zysk.

Dożywotnia służebność mieszkania a sprzedaż mieszkania

Każde mieszkanie ze służebnością można sprzedać. Służebność osobista nie jest żadną przeszkodą. Należy jednak pamiętać, że wartość takiego mieszkania będzie znacznie mniejsza. Wynika to z faktu, że osoba kupująca będzie miała ograniczone możliwości decydowania o swojej własności aż do śmierci osoby uprawnionej. Wiąże się to również z zamrożeniem pieniędzy, które w tą nieruchomość zostały zainwestowane. Samodzielne szukanie kupca może być bardzo trudne ale na szczęście są firmy dla których takie oferty są atrakcyjne. Warto z taką firmą się skontaktować i poprosić o wycenę nieruchomości. W wielu przypadkach może to być jedyna opcja, szczególnie jeżeli zależy nam na czasie. Dożywotnia służebność mieszkania a sprzedaż mieszkania – jak widać jest to możliwe, wystarczy trochę poszukać i iść na pewne kompromisy.

Dożywotnia służebność a sprzedaż domu

Sprzedaż domu z dożywotnią służebnością również jest możliwa ale często jeszcze trudniejsza. Wynika to z faktu, że domy mają zazwyczaj większą wartość niż mieszkania. Dodatkowo jeżeli uprawniony lokator mieszka z całą swoją rodziną to może być to jeszcze bardziej problematyczne. Inwestor musi mieć spore zaplecze finansowe żeby mógł pozwolić sobie na taką inwestycję. Oczywiście sprzedaż domu z dożywotnią służebnością jest możliwa ale w tym przypadku tym bardziej szukanie kupca na wolnym rynku może być bezskuteczne.

Dożywotnia służebność mieszkania a sprzedaż mieszkania, czy dożywotnia służebność a sprzedaż domu to zagadnienia trudne i często interesujące dla osób posiadających mieszkanie ze służebnością. Oczywiście wszystko jest możliwe ale musimy się przygotować na pewne ustępstwa. Jeżeli dodatkowo taka nieruchomość jest niekorzystnie zlokalizowana a nam zależy na szybkiej sprzedaży nie na próżno będzie szukać kupca na własną rękę. W takiej sytuacji najlepiej zgłosić się do profesjonalistów, którzy skupem takich nieruchomości zajmują się od lat. Takie osoby doradzą, zrobią wycenę, a przede wszystkim mają możliwości finansowe, które pozwalają na takie inwestycje. Warto skorzystać z takiej możliwości, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić wiele czasu i niepotrzebnych nerwów. Sprzedaż mieszkania ze służebnością jest możliwa, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *