Zanim sprzedamy mieszkanie, musimy dokładnie przemyśleć, za jaką cenę chcemy je sprzedać.

Rynek pierwotny a wtórny, a koszty

Zwykle pierwsze wrażenie jest takie, że bieżącą sytuację rynkową sprawdzamy przeglądając strony internetowe, a dokładniej portale ogłoszeniowe. Dają nam znać, ile wydano podobnych funkcji. Miejmy to na uwadze przedstawiając rynek pierwotny a wtórny.

Jednak dane te zwykle nie są zbyt wiarygodne. Wynika to głównie z tego, że patrząc na kwotę nie wiemy, jakie zainteresowanie oferuje oferta i jaka jest ostateczna cena transakcyjna. Niektóre witryny publikują informacje o liczbie pobranych numerów telefonów lub wyświetlających ten atrybut, ale nie jesteśmy w stanie śledzić tych informacji, jeżeli wskazuje się na rynek pierwotny a wtórny. Faktem jest, że mieszkania nowe i mieszkania używane cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

Wiadomo, że każdy chce uzyskać rzetelną informację o wartości swojego mieszkania, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie wyceny przez profesjonalistę lub skorzystanie z wyceny online. Aby dokonać profesjonalnej wyceny składnika aktywów, należy wziąć pod uwagę kilka czynników zawodowych.

Są to między innymi lokalizacja, stan techniczny i wizualny mieszkania. Dodatkowo w raporcie należy wskazać, w którym roku budynek jest zlokalizowany i do jakich części świata skierowane są okna. Faktem jest, że ogromnym zainteresowaniem cieszą się mieszkania nowe i mieszkania używane.

Rynek pierwotny a wtórny – ocena stanu

Oceniający bierze również pod uwagę dostęp do transportu publicznego oraz poziom rozwoju infrastruktury. Istotna jest również wielkość mieszkania i rozkład poszczególnych pomieszczeń. Ma to znaczenie w kontekście rynek pierwotny a wtórny.

W zależności od aktualnych potrzeb rynkowych czynniki te mogą obniżać lub zwiększać wartość nieruchomości. Na przykład w ostatnich latach istnieje zapotrzebowanie na mieszkania dwupokojowe z aneksami kuchennymi. Kupujący wybierali je znacznie chętniej niż trzypokojowe z osobnymi kuchniami, choć cena w obu przypadkach była zbliżona. Wycenę nieruchomości otrzymaną od rzeczoznawcy uważa się za najbardziej rzetelną i dokładną, jeżeli wskazuje się na rynek pierwotny a wtórny.

Wynika to z faktu, że specjalista bierze pod uwagę szereg czynników związanych z naszym mieszkaniem, porównując je następnie z aktualną sytuacją rynkową. Warto zauważyć, że kosztorys jest ważny przez rok. Warto jest jednak sprawdzić wszystkie wady i zalety. Usługa wyceny nieruchomości jest odpłatna, wielu właścicieli mieszkań nie chce z niej korzystać. Dodatkowo musimy umówić się na spotkanie z osobą, która ogląda nasze apartamenty. Na ofertę musisz też poczekać, jeżeli zdecydujesz się na rynek pierwotny a wtórny.

Rynek pierwotny a wtórny – podsumowanie

Wszystkie te czynniki powodują, że właściciele mieszkań w dzisiejszych czasach znacznie częściej stosują alternatywy do oszacowania wartości swojej nieruchomości. Decydując się na skorzystanie z usług rzeczoznawcy, należy wskazać nie tylko rodzaj nieruchomości, ale także cel wyceny. Wynika to z faktu, że przy ocenie wartości spadku oraz przy sprzedaży mieszkania brane są pod uwagę inne czynniki. To istotne różnice, które znajdują odzwierciedlenie w ostatecznej cenie mieszkania. To, ile zapłacimy za usługę, zależy również od celu wyceny. Wycena nieruchomości jest możliwa bezpłatnie.

Możesz to zrobić online, korzystając z odpowiedniego narzędzia do określenia wartości nieruchomości, które porównuje nawet kilkaset podobnych ofert. To bardzo dobra wiadomość, ale pytanie brzmi: czy wyniki są wiarygodne? W każdym razie wartość otrzymanej nieruchomości stanowi wskaźnik, który porównuje wiele podobnych ofert w nakierowaniu na rynek pierwotny a wtórny.

Dlatego tak ważna jest dla sprzedającego znajomość średniej ceny za metr kwadratowy posiadanej nieruchomości. Aby wycena była dokładniejsza, możemy również uzupełnić dodatkowe cechy mieszkania. Może to być między innymi miejsce parkingowe i miejsce parkingowe. Analizując dostępne dane, ważne jest również to, czy w budynku jest winda, dlatego też warto wypełnić to pole. Dotyczy to zarówno wyboru, jeżeli chodzi o mieszkania nowe, ale także mieszkania używane.

Warto również zanotować dodatkową przestrzeń, jaką dysponujesz, na przykład balkon, piwnicę lub magazyn. W celu dokonania prawidłowej wyceny niezbędne jest również podanie danych adresowych nieruchomości. Wypełniając formularz nie jesteśmy w stanie podać informacji, które nie odzwierciedlają faktycznego stanu nieruchomości, w przeciwnym razie uzyskana wycena może być niewiarygodna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *