W Polsce najbardziej popularnym przedmiotem leasingu są samochody. Już nie tylko osoby prowadzące duże lub średnie firmy korzystają z tego rozwiązania. Dzięki temu można uniknąć jednorazowej i dużej inwestycji. Największą inwestycją dla wielu osób jest zakup mieszkania. Rynek wyszedł naprzeciw tym potrzebom i leasing na mieszkanie jest również możliwy. Zastanawiasz się czym jest leasing mieszkania? Jak w praktyce wygląda leasing na nieruchomość? Komu przysługuje mieszkanie w leasing? Leasing nieruchomości a kredyt hipoteczny – na co się zdecydować? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.
Leasing nieruchomości – co to takiego?
Leasing na mieszkanie jest bardzo podobną formą co wynajem długoterminowy. Różnica jest taka, że po czasie określonym w umowie na spłatę leasingu, mieszkanie staje się własnością leasingobiorcy. Leasing mieszkania jest dokładnie tym samym co leasing samochodu. Spłata jest oczywiście zazwyczaj dłuższa ale zasada działania jest podobna. Zostajemy zobowiązani do płacenia miesięcznej raty. Wynajmując płacimy czynsz i wynagrodzenie dla właściciela mieszkania. W przypadku leasingu płacimy czynsz powiększony o spłatę mieszkania. Może to trwać nawet kilkadziesiąt lat ale po tym czasie stajemy się właścicielem mieszkania.
Osoba chętna na leasing nieruchomości musi wybrać sobie interesujące ją mieszkanie, a następnie złożyć wniosek leasingowy. Jeżeli dojdzie do finalizacji umowy leasingowej to leasingobiorca ma prawo traktować mieszkanie jak swoją własność (dokonywać zmian, remontów) mimo, że faktycznym właścicielem wciąż pozostaje leasingodawca. Umowa na leasing mieszkania zawierana jest na określony czas. Po jego upływie właścicielem staje się leasingobiorca i dokonywana jest zmiana w księdze wieczystej.
Leasing mieszkania – dla kogo jest to atrakcyjne rozwiązanie?
Leasing na nieruchomość może okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób, którym nie został przyznany kredyt hipoteczny. Wiele osób marzy o własnym mieszkaniu ale nie każdy ma odpowiednie fundusze i możliwość odłożenia wkładu własnego. Obecnie w Polsce wkład własny to aż 20% wartości mieszkania. Niestety leasing na mieszkanie jest zazwyczaj finalnie droższy niż kredyt hipoteczny ale czasami okazuje się to jedyną możliwością na nabycie własnego mieszkania. Leasing na nieruchomość pozwala obniżyć podstawę opodatkowania. Dzięki temu może być korzystniejszy pod względem podatkowym.
Mieszkanie w leasing a kredyt hipoteczny – co wybrać?
Trzeba pamiętać, że leasing nieruchomości będzie droższy niż kredyt hipoteczny więc pod względem finansowym lepiej zdecydować się na kredyt hipoteczny. Niestety nie każdy ma możliwość uzyskania
kredytu hipotecznego. Trzeba brać pod uwagę zdolność kredytową oraz duży wkład własny. Mieszkanie w leasing nie będzie miało wpływu na naszą zdolność kredytową. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które planują w przyszłości wziąć też kredyt na kolejne mieszkanie. Mieszkanie w leasing również będzie wymagać od nas wkładu własnego ale zazwyczaj jest on sporo niższy niż w przypadku kredytu hipotecznego. Możemy spotkać się z 10-15% wymaganym wkładem własnym. Na samą decyzję także będziemy czekać znacznie krócej. Najczęściej odpowiedź dostaniemy już w ciągu 3 dni roboczych. Warto dobrze przemyśleć decyzję i dobrać rozwiązanie do swojej aktualnej sytuacji.
Leasing zwrotny nieruchomości
Leasing zwrotny nieruchomości jest szczególną formą leasingu i różni się od zwykłego leasingu na nieruchomość. Dużą popularność zyskał w Stanach Zjednoczonych i to właśnie tam został zapoczątkowany. Leasing zwrotny nieruchomości ma za zadanie poprawić płynność finansową firmy. Na czym to polega? Leasingobiorca przekazuje (za określoną kwotę) swoją nieruchomość leasingodawcy ale wciąż może z tej nieruchomości korzystać. Za korzystanie z niej płaci miesięczny czynsz. Po zakończeniu okresu spłaty jaki został określony w umowie nieruchomość wraca do przedsiębiorcy. Przedmiotem takiego leasingu są nie tylko mieszkania ale również wszystkie nieruchomości potrzebne do prowadzenia firmy. Zatem mogą to być biurowce, hale magazynowe czy hale produkcyjne.
Leasing nieruchomości – wady i zalety
Leasing nieruchomości, jak wszystko, ma swoje wady i zalety. W niektórych przypadkach może jednak okazać się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Największą zaletą leasingu jest stosunkowo łatwa i szybka droga do uzyskania nieruchomości. Niezbędnych formalności nie jest dużo. Zdecydowanie trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, ponieważ pozwala odzyskać płynność finansową. Możemy też liczyć na ulgi podatkowe, dzięki którym finalny koszt leasingu będzie nieco mniejszy. Rynek leasingowy jest bardzo duży dlatego można bez problemu znaleźć najbardziej korzystną ofertę.
Niestety jest też kilka wad takiego rozwiązania. Przede wszystkim często można spotkać się z minimalną wartością nieruchomości. W niektórych przypadkach mogą to być ogromne sumy, nawet 1 500 000 zł. Małe przedsiębiorstwa mogą mieć problem ze znalezieniem oferty albo będą to oferty mało atrakcyjne. Dodatkowo istnieje konieczność zabezpieczenia finansowego transakcji oraz niekiedy dochodzą jeszcze inne koszty formalne. Najbardziej oczywistym minusem leasingu nieruchomości jest też oczywiście fakt, że dopóki nie spłacimy całości leasingu to właścicielem nieruchomości jest leasingodawca. Dopiero po całkowitej spłacie prawo własności zostaje przeniesione na leasingobiorcę.