Kredyt hipoteczny – wszystko co warto wiedzieć

Kupno własnego mieszkania czy domu to marzenie większości osób. W najbardziej komfortowej sytuacji są ci, którzy mogą pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę albo otrzymują mieszkanie w spadku. Takich osób jest niewiele. Zdecydowana większość musi wziąć kredyt hipoteczny, często na kilkadziesiąt lat. Czym są kredyty hipoteczne? Jaki najlepszy kredyt na mieszkanie? Jakie jest oprocentowanie kredytu hipotecznego? Jaka jest rata kredytu hipotecznego? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania w poniższym artykule.

Czym są kredyty hipoteczne?

Kredyt hipoteczny jest bardzo atrakcyjnym wyborem, ponieważ oprocentowanie kredytu hipotecznego nie jest wysokie ale zazwyczaj zaciąga się go nawet na kilkadziesiąt lat. Nie wszyscy wiedzą o tym, że kredyt hipoteczny można uzyskać na różne cele choć faktycznie najczęściej tym celem jest zakup mieszkania lub domu. Kredyty hipoteczne udzielane są wyłącznie przez banki, a reguluje to ustawa z 2017 roku o kredytach hipotecznych. Można więc powiedzieć, że pożyczka hipoteczna udzielana przez firmy pożyczkowe nie istnieje. Aby dostać kredyt na mieszkanie trzeba spełniać szereg warunków ale najważniejsze z nich to odpowiednio wysoki wkład własny i zdolność kredytowa. Szczegóły tych warunków zależne są od konkretnego banku i wysokości kredytu jaki chcemy zaciągnąć.

Kredyt mieszkaniowy – potrzebne dokumenty

Pierwszym dokumentem, który musimy złożyć jest oczywiście wniosek o udzielenie kredytu. Taki wniosek dostaniemy w każdym banku, a jego treść może się różnić w zależności od banku. Najważniejsze jednak są wszystkie pozostałe dokumenty niezbędne do udzielenia kredytu. Przede wszystkim są to dokumenty przedstawiające naszą sytuację finansową, takie jak umowa o pracę czy oświadczenie o dochodach. Jeżeli prowadzimy własną działalność gospodarczą to będą to dokumenty potwierdzające nasze przychody. Wszystkie inne ewentualne dochody również warto przedstawić w banku i potwierdzić je odpowiednimi dokumentami. To na pewno zwiększy naszą szansę na kredyt hipoteczny.

Aby uzyskać kredyt mieszkaniowy musimy też zadbać o dokumenty dotyczące samej nieruchomości. Jeżeli jest to mieszkanie od dewelopera to powinniśmy zadbać o umowę przedwstępną czy odpis z księgi wieczystej. Podobnie ma się sprawa przy mieszkaniach z rynku wtórnego. Wpłata wkładu własnego czy umowa przedwstępna powinna zostać podpisana i dostarczona do banku.

Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów bank przeanalizuje nasz wniosek oraz naszą sytuację finansową i podejmie decyzje. Jeżeli nie spełniamy wszystkich warunków to może zajść konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Takie ubezpieczenia dotyczą często sytuacji losowych ale też małego wkładu własnego czy ewentualnej utraty pracy. O wszystkim zostaniemy poinformowani przez bank, a następnie zostaną podjęte kolejne kroki.

Kredyt na mieszkanie

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Najprościej mówiąc, oprocentowanie kredytu hipotecznego to cena za udzielenie nam tego kredytu. Bank pożycza nam swoje pieniądze, a w zamian za to my oddajemy mu więcej. Ta cena przedstawiana jest w procentach oraz w ujęciu rocznym. Rada Polityki Pieniężnej ustala oprocentowanie kredytu hipotecznego. Jest jeszcze jeden ważny wskaźnik, który powinien być istotny dla kredytobiorcy. WIBOR to uśredniona cena za pożyczanie sobie pieniędzy przez banki. Stopa WIBORU  może zmieniać się codziennie i ma ona wpływ na to jaka będzie nasza rata kredytu hipotecznego.

Rata kredytu hipotecznego

Kredyt mieszkaniowy to nie tylko oprocentowanie ale też dobór odpowiedniej raty kredytu. Rata kredytu hipotecznego powinna być dostosowana do naszych możliwości finansowych. Jeżeli nie będziemy w stanie spłacać rat terminowo to możemy popaść w karuzelę długów. Rata kredytu hipotecznego może być równa albo malejąca. Równa rata to stała wysokość raty kredytu przez cały okres jego spłaty. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji zazwyczaj na początku spłacamy głównie odsetki. Dopiero po kilku latach zaczynamy spłacać kredyt. Rata malejąca oznacza, że stopniowo wysokość raty będzie się zmniejszać. W tym przypadku część kapitałowa jest taka sama przez cały okres spłaty. Odsetki wyliczane są od obecnej wartości kapitału. Biorąc kredyt na mieszkanie korzystniej jest zdecydować się na raty malejące ale trzeba pamiętać, że na początku są one dość wysokie. Jeżeli nie mamy pewności co do możliwości spłaty to lepiej dobrze to przemyśleć.

Pożyczka hipoteczna – wkład własny

Pożyczka hipoteczna nie zostanie udzielona bez odpowiedniego wkładu własnego. Jest to suma jaką musimy posiadać aby móc podpisać umowę o udzielenie kredytu. Zazwyczaj wkład własny w kredyt hipoteczny to minimum 20% wartości kredytu. Czasem może to być też 10% ale nigdy nie mniej. Oczywiście wiąże się to ze sporym wydatkiem ale też dzięki temu sami finansujemy 20% kupna mieszkania, a bank pożycza nam tylko brakujące 80%. Oznacza to, że zostaje nam mniej do spłaty.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Garaż
    Balkon / taras
    Piwnica
    Strych / poddasze użytkowe

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie