Kupno działki i wybudowanie domu to marzenie wielu osób. Jak się okazuje, nie jest to takie proste. Cały ten proces może być bardzo długi i kosztowny. Warto poznać sposoby na skrócenie tego czasu i zminimalizowanie kosztów. Dom na zgłoszenie może być świetnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Zastanawiasz się kiedy można postawić dom bez pozwolenia? Czym różni się dom na zgłoszenie od zwykłego domu? Czy domki całoroczne bez pozwolenia mogą być rozwiązaniem? Jak wygląda budowa domu bez pozwolenia? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania w poniższym artykule.
Dom bez pozwolenia – co to takiego?
Zgłoszenie chęci postawienia domu jest dużo prostsze i szybsze niż staranie się o pozwolenie na budowę. Niestety są tu konkretne ograniczenia. Dom bez pozwolenia całoroczny nie może przekraczać 35 m2 powierzchni użytkowej. Musi mieć też minimum 2,2 m wysokości pomieszczeń. Należy pamiętać, że budynek nie może przylegać bezpośrednio do granicy działki i konieczne jest zachowanie odstępu kilku metrów. Wielkość działki też ma duże znaczenie. Na każde 500 m2 działki może przypadać tylko jeden dom bez pozwolenia.
Dom na zgłoszenie – formalności
Aby budowa domu bez pozwolenia mogła się rozpocząć konieczne jest zgłoszenie takiego zamiaru. Odpowiedni wzór zgłoszenia można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. To jeszcze nie wszystko. Do zgłoszenia musimy dołączyć jeszcze projekt budowlany (4 egzemplarze), mapę oraz decyzję o warunkach zabudowy. Koszt samego zgłoszenia to około kilkunastu złotych. Czas oczekiwania na ewentualny sprzeciw to 21 dni. Jeżeli w tym czasie nie dostaniemy żadnej informacji to możemy rozpocząć prace budowlane. Sprzeciw możemy otrzymać jeżeli pozwolenie na budowę okaże się niezbędne.
Budowa domu bez pozwolenia – jak przygotować teren?
Dom bez pozwolenia całoroczny powinien być zrobiony porządnie jeżeli chcemy aby posłużył nam przez wiele lat. Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest postawienie betonowych bloczków. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne a z czasem może ulec deformacjom. Najlepiej zainwestować w zbrojoną płytę fundamentową. Takie płyty stosuje się przy budowie normalnych domów. Oczywiście nie jest to najtańsza z możliwości ale niewątpliwe najtrwalsza. Można ewentualnie rozważyć budowę podmurówki albo fundamentu punktowego z rur szalunkowych. Są to rozwiązania tańsze i proste w montażu. Bez problemu poradzimy sobie z tym bez pomocy fachowców. To na pewno pozwoli na spore oszczędności.
Domki całoroczne bez pozwolenia – wybór firmy i projektu
Dom bez pozwolenia całoroczny to zazwyczaj dużo mniejsza inwestycja niż w przypadku dużego domu z pozwoleniem na budowę. Nie warto jednak oszczędzać na projekcie i wyborze najlepszej firmy. Na rynku jest już ogromny wybór. Można zdecydować się na domek drewniany, kontenerowy czy modułowy. Wszystkie te opcje są dosyć szybkie w budowie i montażu ale należy dostosować go do naszych potrzeb i gustu. Modułowy dom bez pozwolenia całoroczny powstaje w fabryce. Na naszej działce jest tylko składany. Musimy pamiętać też o tym, że firma transportowa musi dojechać na naszą działkę. Powinniśmy o to zadbać i dopytać ile miejsca będzie potrzebne. Sam montaż to zazwyczaj kilka dni.
Możemy też wybierać z katalogu konkretnych projektów. Dodatkowe usługi na pewno podniosą koszt budowy. Taras, ocieplenie, rynny, instalacja elektryczna – to wszystko zazwyczaj nie jest wliczone w cenę projektu więc warto o tym pamiętać. Przed wyborem konkretnego projektu warto o wszystko dopytać i zastanowić się czego będziemy potrzebowali oraz jakie funkcje ma taki dom na zgłoszenie spełniać.
Budowa domu bez pozwolenia – koszty
Budowa domu bez pozwolenia będzie niewątpliwe tańsza od budowy tradycyjnego domu. Przede wszystkim duże znaczenie ma tu wielkość budynku. Należy też pamiętać, że koszt całej inwestycji to również zakup działki. W przypadku działki wszystko zależy od jej lokalizacji oraz wielkości. Dom sezonowy będzie znacznie tańszy do całorocznego. Budowa domu sezonowego to około 800 zł/m2, a domu całorocznego około 1400 zł/m2. Oczywiście wszystko zależy od użytych materiałów, projektu i usług dodatkowych. Najczęściej podany koszt to koszt samego domu. Dodatkowo płatny jest jeszcze montaż. Dom bez pozwolenia całoroczny to koszt mniej więcej 100 000 zł. Jest to koszt samego domu. Oddzielnie należy pamiętać o działce czy wykończeniu.
Dom bez pozwolenia całoroczny – uwaga na samowolę budowlaną
Domki całoroczne bez pozwolenia również mogą być samowolą budowlaną. Samowola budowlana to sytuacja, w której właściciel działki nie uzyskał pozwolenia na budowę albo nie zgłosił chęci wybudowania domu. Warto dodać, że nie tylko brak zgłoszenia jest tutaj problemem. Jeżeli rozpoczniemy prace budowlane przed uzyskaniem pozwolenia na budowę albo przed upłynięciem 21 dni w przypadku zgłoszenia, to również będzie uznane za samowolę budowlaną. Prawa budowlanego należy bezwzględnie przestrzegać. W innym przypadku narazimy się na duże kary finansowe i niepotrzebny stres.