Darowizna jest formą przekazania własności. Dokładnie to pojęcie sprecyzowane jest w Kodeksie Cywilnym. Darowizna jest formą umowy, w której darczyńca przekazuje obdarowanemu pewną część swojego majątku. Warto podkreślić, że darczyńca nie oczekuje niczego w zamian. Przedmiotem darowizny mogą być na przykład pieniądze, przedmiot, nieruchomość, akcje, ale także własnościowe prawo do lokalu, czy prawa autorskie. Biorąc udział w takiej transakcji, należy pamiętać o tym, że darowizna podlega opodatkowaniu.
Czy możesz uniknąć płacenia podatku? O czym musisz pamiętać, jeśli masz w planach przekazanie lub nabycie nieruchomości drogą darowizny? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Czym jest umowa darowizny?
Umowa darowizny w przypadku nieruchomości zakłada wejście w posiadanie nieruchomości, bez ponoszenia kosztów dodatkowych. Obdarowany musi zapłacić jedynie za czynności związane z działaniami notariusza oraz odprowadzeniem podatku od darowizny. Wysokość podatku zależy przede wszystkim od stopnia pokrewieństwa między stronami. W przypadku, gdy darczyńca i osoba obdarowana są bliskimi krewnymi, można liczyć na duże ulgi. Osoba obdarowana jest zobowiązania do zgłoszenia darowizny w Urzędzie Skarbowym w ciągu 6 miesięcy. Korzystanie z usług notariusza, znacząco ułatwia sprawę. Wtedy to notariusz jest odpowiedzialny za wszelkie formalności, w tym także kontakt z Urzędem Skarbowym i zgłoszenie darowizny.
Czy można być zwolnionym z podatku od darowizny?
Odpowiedź brzmi: tak. Jednak wyłącznie w określonych przypadkach. Można uzyskać zwolnienie z podatku od darowizny jedynie w przypadku najbliższej rodziny, czyli małżonków, rodzeństwa, dzieci, dziadków, wnuków. Drugim warunkiem jest to, że wartość darowizny, nie przekracza wysokości kwoty wolnej od podatku. Jednak sytuacja ta ma miejsce bardzo rzadko i zazwyczaj jednak trzeba zapłacić podatek od nadwyżki kwoty wolnej od podatku.
Wiele młodych osób, które dopiero wkraczają w dorosłe i samodzielne życie, otrzymuje od rodziców pomoc. Bardzo często jest to na przykład pieniądze na wkład mieszkaniowy. Co zrobić w takim przypadku? Jeśli mówimy o darowiźnie od rodziców, która nie przekracza kwoty wolnej od podatku, to jak sama nazwa wskazuje, jest ona wolna od podatku. Jednak
należy dopełnić wszystkich formalności, aby uzyskać wspomniane zwolnienie. Musi nastąpić zgłoszenie darowizny do Urzędu we właściwym terminie.
Darowizna mieszkania
Darowizna mieszkania polega na przekazaniu przez darczyńcę bezpłatnie nieruchomości obdarowanemu. Umowa między stronami musi być zawarta u notariusza. W przypadku
darowizny od rodziców, którzy chcą przekazać mieszkanie dzieciom, będzie można skorzystać z ulgi podatkowej. Jednak dodatkowe koszty, z jakimi trzeba się liczyć to koszt taksy notarialnej oraz wpis do księgi wieczystej nieruchomości. Nasza firma http://kupimytwojem.pl zajmuje się skupem wszystkich mieszkan, także tych otrzymanych droga darowizny.
Umowa darowizny w wielu przypadkach jest bardzo korzystną opcją przekazania majątku. Szczególnie jeśli dotyczy najbliższych osób. Warto mieć świadomość zagadnień, związanych z przekazywaniem majątku drogą darowizny.