Nieruchomości dziedziczone w spadku częściej wywołują niezgodę, niż radość – rzadko kiedy współwłaściciele nieruchomości dogadują się w sprawie rozporządzania lokalem. Tę sytuację rozumieją też doskonale nabywcy: niewielu z nich decyduje się na kupno lub wynajem współdzielonej nieruchomości, w obawie przed konfliktami z resztą lokatorów. Zatem co zrobić z takim mieszkaniem: sprzedać czy wynajmować? Czy można sprzedać udziały w nieruchomości?

Czy można sprzedać udziały w nieruchomości?

To, czy i w jaki sposób można sprzedać udział, zależy od jego rodzaju. Wyróżniamy współwłasność łączną (występującą np. między małżonkami) i ułamkową. W przypadku pierwszego rodzaju, małżonek nie może sprzedać udziałów do czasu rozwodu lub orzeczenia rozdzielności majątkowej. Jeśli zaś współwłaścicieli nie łączy małżeństwo (bo są np. spadkobiercami nieruchomości), w grę wchodzi zniesienie współwłasności – na drodze porozumienia albo w sądzie, który przekaże nieruchomość wyłącznie jednemu ze współwłaścicieli.

W przypadku współwłasności ułamkowej (procentowej), swoją część można i sprzedać – i wynająć. Wynajem jest przy tym znacznie mniej opłacalny, niż sprzedaż – wyjaśnimy to w następnym punkcie.

Zobacz, co to jest umowa rezerwacyjna mieszkania?

Współwłasność ułamkowa: sprzedać czy wynajmować?

Choć mogłoby się wydawać, że nieruchomość podzielona na pół oznacza podział lokalu na strefy (np. współwłaściciel nr 1 przejmuję piętro, a nr 2 – parter), w rzeczywistości sprawa nie jest taka prosta. Jeśli przysługuje Ci ½ nieruchomości, masz prawo do połowy każdego pokoju, każdej cegły, każdego okna… a nawet do połowy lodówki, jeśli nieruchomość przejąłeś wraz z meblami. Liczy się bowiem procentowa wartość nieruchomości, a nie jej fizyczny podział.

Co to oznacza? W uproszczeniu można uznać, że nawet w domu wydzielonym przez współwłaścicieli na pół, masz prawo do korzystania z części drugiej osoby – a ona może korzystać z tego, co Twoje. Wynajem konkretnego pokoju jest więc uciążliwy.

Prawa lokatora

Twój lokator, tak samo jak Ty, w świetle prawa może bowiem wchodzić na wydzieloną sztucznie „część” osoby, z którą dzieli nieruchomość (działa to też oczywiście w drugą stronę). To z kolei zwiastuje konflikty. Skłóceni współwłaściciele zresztą często realizują scenariusz, który zakłada „wypędzenie” reszty mieszkańców przez uciążliwego lokatora. To nieczyste zagranie – ale niestety, zgodne z prawem.

Po co jednak się kłócić? Lepszym rozwiązaniem (a na pewno bardziej etycznym) jest sprzedaż udziałów. Jeśli sprzedasz swój procent, przestaniesz być stroną ewentualnych konfliktów i wszystko, co związane z nieruchomością po prostu przestanie Cię dotyczyć. Nie będziesz też przejmował się jej utrzymywaniem: zyskasz i pieniądze i spokój.

Czy opłaca się sprzedać udziały w nieruchomości? Tak: sprzedaż opłaca się szczególnie ze względu na fakt, że otrzymujesz gotówkę do ręki – i nie musisz przejmować się tym, że np. stracisz dochód, gdy Twój lokator wypowie umowę przez zmęczenie konfliktami.

Jak wycenić wartość nieruchomości?

Gdzie sprzedać mieszkanie online?

Współwłasność nieruchomości wystawiana na portalach ogłoszeniowych nie brzmi jak idealny plan – większość odbiorców nawet nie czyta dokładnie ogłoszeń, lub nie zdaje sobie sprawy z tego, na co pisze się, wynajmując ułamek nieruchomości. Ciężko zresztą przyporządkować kawałek mieszkania do konkretnej kategorii w serwisach ogłoszeniowych. Zatem gdzie sprzedać mieszkanie po spadku? Najlepiej u firmy, która skupuje udziały.

Zdecydowanie oszczędzisz sobie nerwów, jeśli skierujesz się od razu do osób, które wiedzą, z czym mają do czynienia – i są gotowe bez zadawania nieznośnych pytań zaoferować Ci gotówkę. Skupy nieruchomości zajmują się także najtrudniejszymi przypadkami: nie musisz obawiać się, że zrezygnują z mieszkania, w którym trwa konflikt.

Nie musisz też kłopotać się przedstawianiem kupującemu lokalu (np. jeśli znajdujesz się za granicą albo wiesz, że reszta współwłaścicieli mogłaby celowo utrudniać Ci pokaz). Pracownicy skupów nieruchomości interesują się przede wszystkim wartością mieszkania: nie potrzebują go oglądać, bo nie zamierzają sami go zamieszkiwać. Przez to, na decyzję nie ma wpływu też nastawienie domowników. Dzięki sprzedaży firmie oszczędzisz sobie nerwów i załatwisz wszystko w krótkim czasie: naszym zdaniem warto.