Każda gmina przygotowuje specjalny dokument, jakim jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. MPZP to akt prawny, na który składa się opis oraz grafika. Jest on przygotowywany przez radę miasta bądź gminę i tylko te jednostki administracyjne mogą uchylić ten dokument poprzez wprowadzenie innego. Ten akt prawny jest bezcennym źródłem informacji dla osób planujących budowę domu, zakup działki lub przebudowę obecnie działających nieruchomości.

Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co wyróżnia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Czym jest ten dokument? Przede wszystkim jest to akt, który szczególnie interesuje inwestorów budowlanych, ponieważ wskazuje on przeznaczenie terenu gminy na konkretne typy zabudowy, pozwala na wskazanie rozmieszczenia inwestycji celu publicznego, a także wskazuje, które tereny nie mogą być objęte zabudową. Co więcej, ten dokument obowiązuje tylko i wyłącznie obszary, na których został uchwalony. Co za tym idzie, wraz z przekroczeniem granicy gminy możemy znaleźć się na terytorium, które uwzględnia zupełnie odmienne zasady funkcjonowania.

 

Sprawdź nasz skup udziałów w nieruchomości.

Wybór domu przy planie zagospodarowania – co jest najważniejsze?

Przyglądając się temu, czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, co zawiera i w jaki sposób opisuje informacje, należy zauważyć, że szczególnie istotne są następujące informacje, które wskazuje MPZP:

Jak czytać MPZP?

Czytanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest niezwykle proste. Obok każdej mapy jest umieszczona stosowana legenda. Dzięki niej bez problemu zinterpretujemy oznaczenia umieszczone w MPZP. Dlaczego jest to ważne? Odpowiednia analiza MPZP pozwala na:

Co, jeśli nie zapoznaliśmy się dokładnie z MPZP i chcemy zmienić lokalizację naszego domu, a wzięliśmy już kredyt hipoteczny? Taka sytuacja nie jest jeszcze najgorsza, ponieważ na rynku można znaleźć biura skupu nieruchomości, które zajmują się skupem również nieruchomości obciążonych hipoteką. Dzięki temu możemy zdecydować się na szybką sprzedaż działki i zakup nowej w bardziej odpowiadającym nam miejscu.

 

Zobacz więcej na temat skupu działek.

Dlaczego potrzebujemy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Nie bez powodu jest dla nas potrzebna szczegółowa analiza miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wynika to z faktu, że dokument ten szczegółowo określa warunki pełnej zabudowy, w tym ewentualne ograniczenia, jakie mogą być związane z konkretną lokalizacją. Jeśli marzysz o konkretnym projekcie domu, a na działce, którą chcesz wybrać, nie da się go umieścić… otrzymanie wcześniej tej wiedzy może być niezwykle korzystne. Przede wszystkim pozwoli Ci na wybranie innej działki, która uwzględnia taką to możliwość. Warto przy tym zauważyć, że MPZP wskazuje, jakie budynki mogą powstać lub powstaną na okolicznych obszarach. Jeśli chcesz mieszkać z dala od drogi głównej, dobrze wiedzieć, że upatrzona działka nie znajduje się przy drodze, którą czeka przerobienie na trasę często uczęszczaną. Co za tym idzie, informacje miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pozwalają na zdobycie informacji również o:

MPZP a późniejsza przebudowa

Istnieją sytuacje, w których początkowo wybudowany dom czeka przebudowa i np. poszerzenie. W takiej sytuacji nasze możliwości zmian określa MPZP. To w tym dokumencie wskazuje się:

Nagle może okazać się, że MPZP nie zezwala na przeprowadzenie planowanych przez nas zmian. W takiej sytuacji możemy pogodzić się z zaistniałą sytuacją, ale też możemy zdecydować się na zmianę obszaru zamieszkania na teren, który jest przyjazny wobec naszych planów. To zwykle wymaga sprzedaży dotychczas posiadanej nieruchomości. Najszybciej i najsprawniej można to zrobić w przypadku korzystania z usług biura skupu nieruchomości online, które jest zainteresowane nawet nieruchomościami obciążonymi hipoteką.

Wypełnij formularz kontaktowy, a my zadzwonimy do Ciebie i przedstawimy swoją ofertę skupu!

 

Sprawdź koniecznie nasz skup nieruchomości w Warszawie.